V dnešním videu se podíváme na 20 nejpopulárnějších klávesových zkratek v Excelu, které byste měli znát pro rychlou a efektivní práci v Excelu. Použití nejoblíbenějších klávesových zkratek si ukážeme na následující tabulce.
Excelový soubor ke stažení:
CTRL + ENTER
Klávesová kombinace CTRL + ENTER má dvě nejčastější využití. Buď ji použijete, když chcete po potvrzení obsahu v buňce zůstat v aktivní buňce nebo pokud chcete vzorec nakopírovat rovnou do více buněk. Ve sloupci tržba máme dopočítat tržbu. V první buňce vynásobíme cenu s počtem prodaných kusů a když potvrdíme klávesou ENTER, tak Když totiž potvrdíme jakýkoliv obsah tak se automaticky posuneme o jedno pole v sešitu níže, nicméně pokud chceme zůstat na aktivní buňce, tak můžeme použít místo potvrzení klávesou ENTER kombinaci CTRL+ENTER. Tím pádem po potvrzení zůstaneme v aktivní buňce a neposuneme se o jednu buňku níže.
Nebo tuto kombinaci využijete, když označíte buňky, kam chcete nakopírovat například vzorec. Označíme hodnoty, kam všude chceme vložit vzorec, napíšeme vzorec do první buňky a pro potvrzení použijete CTRL + ENTER a tím se vzorec rovnou nakopíruje do všech označených buněk, bez nutnosti stahovat vzorec dolů.
ALT + =
Teď když máme dopočítané tržby, tak je v řádku celkového součtu sečteme. Klikneme do součtové buňky a použijeme klávesovou kombinaci ALT + =, což vyvolá automatickou sumu, která označí všechny čísla ve sloupci.
CTRL + SHIFT + %
Pokud používáte často formát procent, tak se vám bude hodit klávesová kombinace CTRL+SHIFT+%. Označíme hodnoty podílu, které jsou v současné době naformátovaná jako obecné číslo a převedeme je na formát procent tím, že použijeme kombinaci CTRL + SHIFT a % a hodnoty se změní z obecného formátu na procenta.
F4
Ve sloupcích leden až březen potřebujeme rozpočítat celkovou marži do jednotlivých měsíců podle podílů, které máme nad sloupcem. K zafixování použijeme klávesu F4, pomocí které fixujeme buňky.
CTRL+R
Tržby máme rozpočítané a do řádku celkového součtu chceme rovněž celkové součty. Samozřejmě můžeme použít automatickou sumu a nebo můžeme označit první výpočet na řádku, označit buňky, kam chceme výpočet převést a použít klávesovou kombinaci CTRL + R, což je kombinace, která nakopíruje výpočet zleva doprava.
CTRL+B
Pro převod obyčejného písma na tučný použijte klávesovou kombinaci CTRL + B.
CTRL + Z
Pokud provedete jakoukoliv změnu, kterou chcete vrátit nazpět, tak můžete místo tlačítka nazpět použít klávesovou kombinaci CTRL+Z. V tabulce provedeme jakoukoliv změnu a teď když budete chtít změnu vrátit nazpět, tak použijeme CTRL + Z a změna se ze sešitu odebere.
CTRL + G
Další skvělou kombinací je CTRL a písmeno G, který vyvolá nástroj Přejít na jinak. Ve sloupci barva na některých řádcích chybí vyplněná barva u produktu. Nechceme mít v tabulce prázdné buňky a potřebujeme nahradit tyto prázdné buňky slovem neuvedeno. Nechceme to ovšem dělat ručně, takže využijeme nástroje Přejít na jinak. Klikneme do sloupce barva a pomocí klávesy SHIFT, kterou držíme a šipky dolů označíme celý sloupec s barvami. Teď použijeme CTRL+G, čímž na nás vyskočí okno nástroje Přejít na jinak. Dvakrát stiskneme tabulátor, což nám označí tlačítko Jinak a potvrdíme klávesou ENTER.
V nabídce vybereme prázdné buňky. Tím se označí pouze prázdné buňky ve sloupci, napíšeme do první buňky rovná se a slovo Neuvedeno a potvrdíme to klávesami CTRL + ENTER. A máme najednou nahrazené všechny prázdné buňky.
CTRL+/-
Pomocí klávesových kombinací CTRL a + a CTRL a – přidáváme nebo odebíráme řádky a sloupce.
CTRL + E
V sloupcích typ produktu, produkt a velikost potřebujeme rozdělit hodnoty z prvního sloupce. Nemusíme pro to používat funkce ale vystačíme si s dynamickým doplňováním neboli FlashFill. Napíšeme do první buňky první hodnoty a klikneme do další buňky a CTRL+E a vyvoláme dynamické doplnění.
CTRL + H
Klávesová kombinace CTRL + H slouží pro vyvolání okna Nahradit. Ve sloupci barva chceme nahradit všechny barvy Modrá slovem Fialová. V okně najít napíšeme co hledáme, tedy modrou barvu a do okna nahradit napíšeme, čím hodnotu chceme nahradit, tedy fialovou barvou.
CTRL + A
Pomocí CTRL + A označíme naráz celou oblast dat.
CTRL + SHIFT a šipky
Klávesové kombinace CTRL + SHIFT a šipky označují celé oblasti neprázdných buněk. Můžeme ta pomocí nich lehce označovat celé sloupce, řádky nebo oblasti v tabulce.
ALT + F1
Pomocí klávesové kombinace ALT + F1 vložíme do listu základní excelový graf.
F11
Pokud chceme graf vložit na samostatný list, tak použijeme klávesu F11.
CTRL + SHIFT + L
Klávesová kombinace CTRL+SHIFT a písmeno L vloží automatický filtr do tabulky nebo sloupce. Stačí kliknout do tabulky nebo sloupce a použít tuto klávesovou kombinaci, což vloží automatický filtr do záhlaví, pomocí kterého následně můžete filtrovat tabulku. Pokud chcete filtr z tabulky opět odstranit, tak opět použijte stejnou klávesovou kombinaci CTRL+SHIFT a písmeno L.
CTRL + T
Klávesová kombinace CTRL+T změní obyčejný rozsah dat na excelovou tabulku. Klikneme do rozsahu dat, ze kterého chceme vytvořit excelovou tabulku, nemusíme tabulku ani označovat a stačí použít CTRL+T, vyskočí na dialogové okno, kde potvrdíme, že tabulka má záhlaví. Potvrdíme a z obyčejného rozsahu dat je excelová tabulka. O výhodách excelových tabulek máme na Akademii Excelu separátní video, odkaz na toto video najdete v popisku tohoto videa.
CTRL + S
Pro pravidelné ukládání souboru použijte klávesovou kombinaci CTRL + S. Pokud máte excelový soubor již uložený na disku, tak tato klávesová kombinace slouží pro průběžné ukládání souboru. Pokud ji použijete a soubor nemáte zatím nikde uložený, vyskočí na vás okno s nabídkou uložení souboru.
CTRL+C a CTRL+V CTRL+X
Nejoblíbenější klávesové kombinace CTRL + C, CTRL + V a CTRL + X slouží pro kopírování, vkládání a vyjímání hodnot.
Jedna odpověď
😊👍🥂🎇 Šťastné a radostné svátky vánoční s bohatou nadílkou, osobní a pracovní pohodou Vám přeje senior ( Oldřich Svoboda).