Datumová osa v grafu | Jak na ose zobrazit přesně to, co potřebujete

V dnešním videu si ukážeme několik triků s datumovou osou v excelovém grafu. Ukážeme si, jak naformátovat datumovou osu v grafu, když chceme zobrazit pouze datumy, pro které máme hodnoty, ukážeme si, jak vytvořit schodový graf nebo jak ukázat hodnoty v obráceném pořadí a jak správně zobrazit negativní hodnoty v grafu. Pro více triků s excelovými grafy se podívejte na video Excelové grafy: 20 triků, které musíte znát

Excelový soubor ke stažení

Jak na datumové ose zobrazit pouze datumy z tabulky

V našem prvním příkladu máme klasický problém, když pracujeme s datumy v grafu. Ve zdrojové tabulce máme hodnoty pro jednotlivé dny, které na sebe ovšem nenavazují. Pokud z těchto dat vytvoříme sloupcový graf, tak bude vypadat jako na obrázku č.1. Mezi jednotlivými sloupci budou mezery, a to proto, že se Excel snaží vyplnit časovou osu mezi datumy. V některých případech vám to nemusí vadit, v některých případech je to i možná výsledek, který potřebujete. Co když ale potřebujete zobrazit pouze dny, pro které máme v tabulce opravdu hodnoty?

Datumová osa v Excelu
Obrázek č.1 Datumová osa v grafu s mezerami

V takovém případě stačí kliknout na datumovou osu pravým tlačítkem myši a vybrat Formát osy. Pod záložkou Možnosti osy vyberte místo Automaticky vybrat podle dat možnost Osa textu. Tím se vám v grafu zobrazí pouze sloupce pro dny, které máte opravdu uvedené v tabulce.

Datumová osa v Excelu Osa textu
Obrázek č.2 Datumová osa v grafu - Osa textu

Schodový graf

Tvorbu schodového grafu si ukážeme na datech o základní úrokové sazbě z České národní banky. Tato data by bylo nejvhodnější zobrazit pomocí spojnicového grafu. Spojnicový graf v grafu spojuje jednotlivé body, pro které má uvedené hodnoty. Ve většině případů je to většinou to, co přesně od grafu očekáváme.

V tomto případě nám ovšem takové zobrazení nevyhovuje, jelikož to opticky vypadá tak, že sazba mezi datumy 2.11.2012 a 4.8.2017 mírně rostla, z hodnoty 0,05 až na hodnotu 0,25 (datumy vyznačené v tabulce). To ovšem není pravda. Sazba byla o celou dobu na úrovni 0,05 a následně se skokově zvýšila na 0,25. 

Z grafu to ovšem vypadá, jako kdyby po celou dobu mírně úroková sazba rostla. Důvodem je to, že v tabulce máme velkou mezeru mezi jednotlivými daty. Excelový graf se tak snaží logicky spojit dva body, čímž způsobí, že linie mírně roste.

Místo tohoto základního spojnicového grafu bychom tedy potřebovali vytvořit graf schodový, který bude lépe reprezentovat vývoj úrokové sazby.

Datumová osa v Excelu
Obrázek č.3 Proč se někdy schodový graf hodí více než klasický spojnicový

Pro to abychom schodový graf vytvořili, tak si musíme vytvořit pomocnou tabulku. V prvním sloupci budou datumy. Jako první datum si zvolte datum, které máte ve své zdrojové tabulce jako první, nebo datum od kterého chcete zobrazovat graf. V našem příkladu se jedná o datum 8.2.2008. A následně stáhněte datumy dolů tak, aby vám v sekvenci nechybělo žádné datum, a to až do posledního data, pro které chcete graf ukazovat. Pokud nechcete řadu datumů tvořit ručně, tak si můžete pomoci trikem. Označte první datum (D3) a na kartě Domů vyberte Vyplnit a vyberte Řady. Rozbalí se vám okno, kde si vyberete, zda chcete, aby se datumy zobrazily v řádcích nebo sloupcích a nastavíte rovněž konečnou hodnotu, v našem případě je to poslední datum v tabulce, tedy 5.11.2021. Doplní se vám automaticky všechny datumy. 

Pro více triků v Excelu, které musíte znát navštivte 15 triků v Excelu, které zná každý profesionál

Datumová osa v Excelu schodový graf
Obrázek č.4 Tvorba schodového grafu

Teď když máme seznam se všemi dny, musíme k nim přiřadit správné sazby. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je použít na to funkci SVYHLEDAT s přibližnou shodou. Tím, že budeme hledat přibližnou shodu, tak funkce SVYHLEDAT vyplní k datumům, pro které nenajde hodnotu ve zdrojové tabulce, nejbližší možnou hodnotu. Zápis funkce SVYHLEDAT vidíte na obrázku č.5. 

Datumová osa v Excelu
Obrázek č.5 Tvorba schodového grafu

Nezbývá než z pomocné tabulky vytvořit spojnicový graf. Rozdíl mezi oběma grafy vidíte na obrázku č.6. 

Schodový graf v Excelu
Obrázek č.6 Schodový graf v porovnání s klasickým spojnicovým grafem

Datumy v obráceném pořadí

V pruhovém grafu se vám vždy hodnoty zobrazí v grafu v obráceném pořadí, než v jakém je máte v tabulce. Pokud potřebujete zobrazit data v grafu v obráceném pořadí, tedy přesně v tom pořadí, jak je máte v tabulce, bez toho abyste museli zdrojovou tabulku překlápět, stačí si graf vytvořit, kliknout pravým tlačítkem myši na osu grafu a v záložce Možnosti osy vybrat v oddělení Pozice osy možnost Kategorie v obráceném pořadí.

Datum v obráceném pořadí
Obrázek č.7 Hodnoty v obráceném pořadí

Osa se zápornými hodnotami

Pokud se vám v grafu vyskytnou záporné hodnoty, tak vám většinou datumová osa překrývá záporné sloupce.  V takovém případě si stačí datumovou osu označit pravým tlačítkem myši a vybrat Formát osy. Pod záložkou Možnosti osy a Popisky vyberte v kategorii Umístění popisku Nízko. Osa se vám posune pod úroveň nejnižší hodnoty v grafu. Vzdálenost od osy si můžete upravit i pomocí Vzdálenost od osy.

Obrázek č. 8 Osa se zápornými hodnotami

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

15 speciálních znaků v Excelu

15 speciálních znaků v Excelu | Excelové triky

V dnešním videu se podíváme na patnáct speciálních znaků, se kterými se v Excelu můžete setkat. Vysvětlíme si, co v Excelu znamenají dvojité uvozovky, zavináč, křížek, dvojitý negativ

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *